Każdy z nas marzy o wspaniałym ogrodzie za swoim domem lub działce, w którym będzie mógł odprężyć się i zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Strona ta powstała , aby zdobyć niezbędną wiedzę która umożliwi nam samemu bez potrzeby angażowania drogich firm wyspecjalizowanych w projektowaniu ogrodów do aranżacji naszego własnego wymarzonego ogrodu. Znajdziecie na niej informacje jak należy pielęgnowac nasze przydomowe tereny zielone a także wiele nowości i ciekawostek ogrodniczych. Dzięki niej wasz ogród może stać się idealnym miejscem do wypoczynku.



Aktualności

Zaprojektój sam swój ogród


Nastał marzec , czas rozpocząć pielęgnacje trawnika

Po długiej i ciężkiej zimie murawa nie wygląda dobrze, a przecież trawnik to zwykle centralna część ogrodu. Warto szybko przywrócić mu należyty stan. Trawę najpierw wygrabiamy, aby usunąć wszystkie zeschłe resztki, a następnie napowietrzamy, nakłuwając darń widłami lub specjalną maszyną. Łyse miejsca spulchniamy i obsiewamy nowymi nasionami .

Krzewy z patyków

Wiele popularnych gatunków, np. ligustr, dereń, forsycję czy jaśminowiec, można łatwo rozmnożyć z sadzonek zdrewniałych. Kawałki pędów (o średnicy 0,5-1 cm) ścinamy, zanim zaczną pękać pąki. Przechowujemy je w piasku w chłodnej piwnicy lub owinięte folią w lodówce do momentu, gdy grunt rozmarznie. Wtedy tniemy z nich sadzonki długości 10-20 cm i umieszczamy w ziemi. Zagłębiamy je pionowo, tak by ponad powierzchnię wystawało tylko ok. 2 cm gałązki.Uważajmy, żeby nie wetknąć ich do góry nogami! Ziemię wokół sadzonek dobrze ugniatamy. W ciągu miesiąca ukorzenione patyczki zaczną wypuszczać pędy, które musimy co kilka tygodni skracać o połowę, aby się rozkrzewiły. Do jesieni uformujemy w ten sposób niewielki krzak.

czas bratków

Te wdzięczne kwiaty świetnie nadają się na pierwsze dekoracje skrzynek i pojemników, a także do ożywienia niezbyt kolorowych o tej porze rabat w ogrodzie. Sklepy ogrodnicze oferują wiele odmianach o różnych barwach i wielkości płatków. Bratki można sadzić bardzo wcześnie, bo świetnie znoszą nierzadkie o tej porze roku przymrozki. Warto dodać, że najnowsze odmiany kwitną dłużej niż starsze (nawet kilka miesięcy), a regularnie podlewane i nawożone przez cały czas tworzą naprawdę dużo kwiatów.

Uwaga na krety

Ledwie puści mróz, niemal w każdym ogrodzie pojawiają się te niezbyt lubiane przez ogrodników zwierzaki. Ślady ich działalności - paskudne kopczyki ziemi - oszpecą każdy trawnik. Najlepiej wcześniej zabezpieczyć się przed intruzami. Niektórzy, budując ogrodzenie, zakopują wzdłuż niego gęstą siatkę metalową szerokości 60 cm lub wykopują wzdłuż parkanu rów i zasypują go gruzem. Zakładając trawnik, warto rozłożyć na całej jego powierzchni gęstą plastikową siatkę przysypaną dziesięciocentymetrową warstwą ziemi. Gdy krety już są na działce, pozostaje wypłaszać je specjalnymi preparatami lub urządzeniami dźwiękowymi, ale nie ma gwarancji, że wyniosą się na zawsze.

© Zaprojektuj sam swój ogród